Nowoczesne, klasyczne, młodzieżowe – małe i duże pufy od lat doskonale sprawdzają się w każdym wnętrzu. Bogaty wybór modeli i rozmaita kolorystyka sprawiają, że bez większych problemów możemy znaleźć pufę idealnie pasującą do naszego salonu czy pokoju dziecięcego. Pufa jest miękka i wygodna – wie o tym każdy. Aby jednak dostarczała nam pełnej satysfakcji, powinna być czysta, a więc – regularnie konserwowana. Sprawdźcie nasze praktyczne sposoby na czyszczenie pufy!

pufa worek
pufa ze stolikiem

Jak czyścić pufy?

Głównym czynnikiem, który warunkuje czyszczenie puf, jest tworzywo, z którego mebel ten jest wykonany. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę producentów. My skupiliśmy się na najpopularniejszych tkaninach, podpowiadając, jak je czyścić:

  • pufy z ekoskóry – sztuczna skóra stanowi jeden z najchętniej wybieranych materiałów do produkcji mebli wypoczynkowych. Jednak zarówno kanapy, fotele, siedziska i pufy o kształcie worka lub klasycznym wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Ekoskórę czyścimy wilgotną ściereczką. Możemy dodać odrobinę mydła lub płynu do mycia naczyń. Pod żadnym pozorem nie należy stosować środków chemicznych, które mogą doprowadzić do wybarwień lub zniszczyć tkaninę. Ekoskóra po umyciu powinna być dokładnie wytarta na sucho,
  • pufy nylonowe – z nylonu wykonuje się zarówno popularne pufy sako, jak i wygodne siedziska, które możemy dowolnie formować. Do czyszczenia takich tkanin możemy użyć odplamiacza lub specjalistycznego środka czyszczącego. Nie wolno jednak czyścić pufy nylonowej wybielaczami,
  • pufy z tkanin poliestrowych – różnego rodzaju tkaniny obiciowe do mebli tapicerowanych możemy wyczyścić za pomocą płynu do prania tapicerki. Sprawdza się także proszek do prania. Jeśli pufa posiada zdejmowane zewnętrzne pokrycie, z powodzeniem możemy je odpiąć i wyprać w pralce. Należy pamiętać, że niektóre tkaniny poliestrowe nie tolerują wybielaczy.

pufa piłka