Jak dbać o hamak, by utrzymać go w czystości?

hamak

Hamak kojarzy nam się z błogim odpoczynkiem, popołudniową drzemką, wakacyjnym słońcem… Od czasu do czasu warto jednak zadbać o jego czystość, aby nic nie zakłóciło przyjemnego leniuchowania. Dzięki systematycznej pielęgnacji twój ulubiony hamak zawsze będzie prezentować się estetycznie i posłuży ci w nienagannym stanie przez długi czas.

Ogrodowe, domowe, balkonowe — o wszystkie warto dbać!

Zarówno hamaki ogrodowe, jak i balkonowe, tarasowe, a nawet te używane wyłącznie w domu wymagają systematycznej konserwacji. To zupełnie naturalne, że z czasem mogą ulegać różnorodnym zabrudzeniom i tak, jak wszystkie inne domowe dodatki z tkanin, wymagają odpowiedniego czyszczenia.

Oczywiście domowe hamaki są mniej narażone na zanieczyszczenia niż turystyczne czy ogrodowe, niemniej również warto je od czasu do czasu wyprać (ręcznie lub w pralce) w celu odświeżenia. Utrzymanie hamaka w czystości jest szczególnie ważne, jeśli korzystają z niego dzieci.

Hamaki użytkowane na zewnątrz są narażone na szereg różnorodnych czynników, począwszy od opadów, poprzez promienie słoneczne, a także kurz i pył. W tym przypadku czyszczenie może być konieczne nawet częściej.

Czy można prać hamak w pralce?

Hamaki, które wykonane są z wytrzymałych tkanin (np. bawełniane, materiałowe), można prać w pralce. Zwykle producent dostarcza wszystkich niezbędnych wskazówek dotyczących czyszczenia, warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim przed czyszczeniem (zarówno przy praniu w pralce, jak i ręcznym) konieczne jest usunięcie wszelkich elementów metalowych. Zanim włożymy tkaninę do pralki, powinniśmy związać końce hamaka w węzły (unikniemy splątania sznurków, więc ułatwimy sobie pracę po praniu), a dodatkowo warto ją włożyć do specjalnej siatki, która zabezpieczy hamak podczas prania. Hamaki bawełniane, na których pojawiły się mocniejsze zabrudzenia, można wcześniej namoczyć, co ułatwi usunięcie plam. Następnie wlewamy płyn do prania i ustawiamy urządzenie na pranie tkanin delikatnych, a więc w niskich temperaturach (30°C). Kiedy hamak będzie już wyprany, rozwieszamy go do wyschnięcia.

Potem nie pozostaje już nic innego, jak zamontować czysty hamak i oddać się błogiemu odpoczynkowi w promieniach ciepłego słońca.

 

error: Content is protected !!